İlhan Akansoy  BAŞ BAŞA
Y –CHP
Metin Pamuk İÇİMİZDEN BİRİ
YAŞAMAK İSTEDİĞİMİZ ÜLKE BU MUDUR?
Av.Dr. Tuncer Özyavuz  KRAL ÇIPLAK
PAUL AUSTER'İN -ŞANS MÜZİĞİ
Tulay Hergünlü PRİZMA
Türk Milleti’nin sağduyusu…
Emin Varol- AKLIN YOLU-
Şiddet
Deniz AYDEMİR -BURADAN BAKINCA-
PARİS'TE TERÖR
Hülya Arslan-KUŞBAKIŞI
İmam  'Pırt' Yapar İse ...
Çok Okunanlar
PENDİK BATI MAHALLESİ BASTIRIYOR
Köşe Yazarları
Sami Çelik -Sohbet-
BİR DESTANDIR ÇANAKKALE
Mustafa Arslan -MUHABBETLE
MESLEKİ EĞİTİM VE KARİYER
Marko PAŞA
SAYIN TEVFİK BEY İLE YENİDEN...
Akif Avcı-AÇILIM-
2015 KOALİSYONA DOĞRU


Yazara Ait Tüm Yazılar
  

          
         PENDİK BELEDİYESİ RAPORLARI
Pendik Belediyesi ve 2009’dan beri belediye başkanlığı görevini yürüten Salih Kenan ŞAHİN’le ilgili olarak ben de birçok insan gibi kişisel gözlemlerimi, yapılan çalışmaları değerlendirmeme zemin hazırlayan verileri toplayarak 2012 yılını da içine alarak ortaya koymayı istedim. Üç yıl, belli bir değerlendirmeyi ortaya koymak için yeterli bir süre, ancak 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlere kadar elbette yeni değerlendirmeler de ortaya çıkabilir. Şayet gerçekten de daha verimli basın toplantıları yapılabilseydi, belli konularda çok daha yeterli bilgiler alınabilirdi. Ancak bu haliyle de edinilen bilgiler, konuları büyük ölçüde değerlendirmeye yetiyor.


Öncelikle bir kurum veya kişiyle ilgili belli görüşlere varmak için, ilgili yayınları, haberleri, etkinlik ve çalışmaları büyük ölçüde takip etmek gerekiyor. Pendik Belediyesiyle ilgili olarak, belediyenin internet sitesini ve çıkarmış olduğu gazeteyi, yerel ve ulusal basında çıkmış olan haberleri takip etmek, konuya büyük ölçüde hakim olmak gerekiyor. Bu da belli bir süreç demek oluyor fakat bu da yetmiyor. Çok önemli hususlardan birisi de iyi bir gözlemci olmanız, kişileri ve insan ilişkilerini dikkatle izlemeniz ve bunun sonucunda kafanızda hakkaniyetli bir yargıya varmanızdır. Yani bir eliniz de vicdanınızda olmak zorundadır.


Belediyenin internet sitesinden “e-Pendik, canlı yayın, meclis” bölümüne girdiğinizde, Belediye Meclisinin aylık rutin olarak yaptığı toplantılarının video-kayıtlarını göreceksiniz. Bunların hepsini saatlerce izlemek zor ancak elimden geldiğince takip etmeye çalıştım. 15.10.2012 tarihli, Başkanın da katıldığı toplantıyı bir örnek teşkil etmesi açısından biraz daha açarak yorumlamak isterim. Aslında bu toplantı sanırım Meclisteki genel gidişatın bir özeti gibiydi. Herkese öneriyorum, izlesinler: Kocaman adamların yaramaz çocuk gibi atışmalarını görünce bazı yerlerinde güldüm doğrusu. Orada bir savaş mı yapılıyor, bir sağırlar diyalogu mu var, yoksa oyun mu oynanıyor, nedir dertleri anlayamadım. Bir “söz kesme” davasıdır gidiyor, gereksiz yere tansiyon artıyor. Bu canlı yayın, insanlar tarafından izleniyor ve orada olan herkesin kendini yeniden izlemesini tavsiye ederim. Son derece ölçülü hareket eden meclis üyeleri çoğunlukta olmasa, sanırım her toplantıda ortalık savaş alanına dönerdi. Ölçüsüz hareketler ve gereksiz çıkışlar, insanları çoğu zaman haklıyken bile haksız durumuna düşürebilir. Bu nedenle bir şeyleri dile getirirken ölçülü ama kararlı olmak, karşı çıkılan noktayı açık bir dille belirtmek çok daha sonuç verici olacaktır.


2010 yılında PESİAD tarafından düzenlenen, Kenan Şahin’in projelerini anlattığı bir konferansa katılmıştık. Bunlardan bir tanesi de “yeni belediye binasıyla” ilgili olarak birkaç alternatif üzerinde başkanın ortaya koyduğu projelerdi. Gelinen noktada, hem “yeni belediye binası” hem de bazı “kamu kurumlarının” merkezde toplanmasıyla ilgili olarak, sanıyorum Doğu mahallesiyle ilgili bir çalışma var. Ancak üç yıldır bunun tam olarak oturtulamadığı görülüyor. Öte yandan bırakın belediyenin yenisini, Pendikli vatandaşların asıl işkencesi, “Kaymakamlık-Milli Eğitim Müdürlüğü-Tapu Müdürlüğü” üçlüsünün Kaynarca’da E-5 üstünde ulaşılması güç bir yerde bulunmasıdır. Şayet bir pusula vazifesi gören kocaman Divan Otelinin silueti olmasa, sıradan bir vatandaşın o noktaya ulaşması çok daha zor olurdu. Lüks otomobilden inmeyenler bilmezler: Yaşlı insanlar, yolları zar zor bulanlar, diğer mahallelerden iki-üç vasıtayla gelmek zorunda kalanlar her gün zor-bela bu noktaya Nuh’un tepesi gibi ulaşmaya çalışıyorlar. Önünden geçen vasıtalar sınırlı. E-5 üzerinden geçen bazı minibüsçüler önlerine “kaymakamlıktan geçer” yazıp kandırıyorlar. Vatandaşı E-5 üstünde bir noktada indiriyorlar. Ancak mevcut üst geçitler bu noktaya oldukça uzak. Yaşlı veya engelli bir vatandaş, hele ki cebinde parası da yoksa uçarak mı bu noktaya gelecek? Başkana ve diğer Meclis üyelerine önerim olsun, belli zamanlarda tebdil-i kıyafet gezip sıradan bir vatandaş gibi Pendik’in her yönüne giden minibüs veya otobüslere binerlerse, halkın çektiği çileyi daha iyi anlayacaklardır. Bu çileye son verilmek üzere Doğu mahallesinde yapılması düşünülen Hükümet Konağı girişimlerini destekliyorum.


Kentsel dönüşümle ilgili olarak Güllübağlar, Fevziçakmak, Kavakpınar’da 12.000 kişilik mülkiyet bölüşümüyle ilgili olarak, dikkatli olunması konusunu gündeme getirebiliriz. Bu ülkede TOKİ’yi 52 milyon lira dolandıran müteahhitler var. Kimi yerlerde arsaların m2’si 500 TL’den imara açılması da gündemde, bu fiyatlar da gözden geçirilebilir. Bundan başka, Yayalar mahallesiyle ilgili böyle bir çalışma var mı? Çünkü bu mahalle, Pendik’teki en plansız yerleşim bölgelerinden biridir. Gecekondular, aralarından yer yer sıyrılan modern apartmanlarla iç içe girmiş durumda. İnce, küçük bir merkez caddesi var, o da çarpık çurpuk. Bir şeyler düşünülebilir gibi geliyor bana...Pendik merkezde ise derenin denize döküldüğü yerdeki kötü kokuyla ilgili olarak, bunca zamandır İSKİ-Büyükşehir’e bel bağlanması, Pendik-Kaynarca hattındaki yolların yoğunluğu, tren yolu hattının artan nüfus nedeniyle merkeze akan ulaşımı kesmesi ve buna bağlı olarak “yeni alt-üst geçit ihtiyaçlarının artması” belirgin problemlerdir.


Pendik Belediyesinin, Büyükşehir Belediyesiyle desteklenerek aylardır özellikle Pendik merkezine ağırlık vererek yaptığı yol asfaltlama ve bakım çalışmalarını, sonuçları itibariyle olumlu karşılıyorum. Bilhassa yaya kaldırımlarının genişletilerek yayaların lehine rahatlatılması ve demir bariyerlerle araçların kaldırımlara park edilmesinin önünün kesilmesi, en az Pendik Pazarının sahile taşınması kadar önemli bir çalışma. Bir yıl önce gazetemiz Pendik Sonsöz’de “Arabalar Kaldırımda, Yayalar Yolda” başlığıyla manşet yapmıştık bu durumu. Ayrıca en önemlisi hepimizin renk körü gibi davrandığımız “engelliler” açısından da kaldırımların bu vatandaşlarımıza büyük ölçüde uygun hale getirildiğini görüyoruz.


Geçenlerde bir televizyon kanalında, Ataşehir Belediye Başkanı, Battal İLGEZDİ’yi seyrettim. 2009 seçimlerinde bölgede yapılan anketlerde AKP önde gözükürken Battal İlgezdi’nin yoğun taban çalışmasıyla durum tersine dönmüş ve sandıktan CHP çıkmıştı. Ne olduğunu o zamanlar ben de merak etmiştim. Başkanın anlattıkları özetle şöyle:”30 yıldır imar izni bekleyenlere seçimlerden önce verdiğim sözü tuttum. Bizimle ilgili hiçbir imar sorunu yok. Ancak Büyükşehir Belediyesi, gerekli imar planlarını yapmadığı için, bir park bile yapamıyoruz. Ataşehir, üç ilçeden gelen mahallelerin birleştirilmesiyle oluşturulan toplama bir ilçe. Belediye Binamız bile yoktu, yeni binamıza yılbaşından sonra kavuşacağız. Şu anda kiradayız. Büyükşehir Belediyesi, ilçemize tek bir gram asfalt dökmedi. Her şeyi kendi imkanlarımızla yaptık. Hiçbir yere borcumuz yok…” Evet burada CHP’li bir belediyenin, Büyükşehir Belediyesinden hiçbir destek almadan başardıkları görülüyor; sadece inanç ve azimle…Yıllar önce bir felsefeciden dinlediğim söz aklıma geldi:”Başarılı olan insan, her şeye rağmen başarılı olandır.”


Pendik Belediyesi şanslı bir belediyeydi. Tabi ki bu hepimiz için bir şanstır. Çünkü yaşadığınız yerde kurumların oturmuş olması, vatandaş olarak sizin de işinizi kolaylaştırır. Ve bu oturmuş yapının üstüne tek gereken şey, hizmetleri daha da ileriye götürecek kadroları seçmektir. Dolayısıyla Pendik’te bundan sonrası ancak “etkili proje ve hizmet yarışlarıyla” geçecektir. Bugün Pendik’in nüfusu kimilerine göre 600 bin, kimilerine göre 700 bine dayandı. Yıllar önce Kurtköy’ün ilçe yapılması düşünülüyordu. Peki, nüfusu 700 binin üzerindeki yerleşim yerleri bile il yapılırken, Kurtköy nasıl olup ta hâlâ Pendik’e bağlı kalıyor? Benim tahminim, Hükümetin Ataşehir yanlışına ikinci kez düşmek istememesinden kaynaklanıyor. Şayet bugün Pendik merkez mahallelerle kalmış olsa, Pendik ilçesi CHP’li ve Kurtköy ilçesi AKP’li olacaktır. Bakınız Pendik merkezinde yapılan bütün yatırımlara rağmen, şu ana kadar merkez mahallelerde CHP’li oylar birinci çıktı.


Peki merkez mahallelere bunca hatırı-sayılır yatırıma rağmen neden AKP’ye değil de oylar CHP’ye akıyor? Bana göre birinci neden, siyasi partilerin genel anlayışlarına göre oylar dağılıyor. Kısacası şahıslara değil, partilere oylar akıyor. Çünkü en sevilen belediye başkanlarından Burhan Köseoğlu da 1994’te böyle kaybetmişti. Ondan önce yine Büyükşehirde halkın sempatisini kazanmış olan Bedrettin Dalan da ANAP’ın gerilemesiyle bir sonraki seçimlerden yenik ayrılmıştı. Pendik’in merkezinde bulunan kitle, sonradan oluşan mahallelere göre kökleri daha geriye giden, yerleşik bir kitle. Eğitim, kültür, ekonomik düzey açısından da daha belirgin gibi görünüyor. Bu insanlar aslında mazbut bir hayat süren, yaşadıkları ilçeyi seven, önemseyen, duyarlı bir duruşları olan insanlar. Bu insanların Salih Kenan Şahin’le de bir sorunları yok. Onları etkileyen en önemli şeyin, Türkiye’nin gidişatı olduğunu düşünüyorum. AKP’li Hükümetten duyulan her endişe, yerel siyaseti etkiliyor. Örneğin, 29 Ekim’de Atatürk Anıtlarına çiçek konulması yasaklanınca, vatandaşlar da karşılarında gördükleri AKP’li Belediye Başkanlarına veryansın ettiler. Kimi zaman AKP’li Belediyelerin de yanlışları oluyor. Şöyle açıklamaya çalışayım: Pendik’te belediyeye bağlı olan ve kültürel etkinliklerin yapıldığı binalar var. Pendik Belediyesi aylık bir program çıkarıyor ve bunu da bir kitapçıkla duyuruyor. Bu kültürel etkinliklerin birçoğu seyirci toplayamıyor. Çünkü burada, genellikle muhafazakar tabana hitap eden etkinlikler yer alıyor. Oysa ki bu binalar(AKM, M.Akif Ersoy, Yunus Emre Kültür mrk.) Pendik’in merkezinde bulunuyor ve evleri buraya yakın olan insanlar, bu etkinlikleri kendileriyle bağdaştıramadıkları için gitmiyorlar.


Pendik Belediyesinin geçen yıl bütçesinin “kâr etmesi”, refah açısından İstanbul’da 14. olması, Pendik’te yapılan spor kompleksleri, kimsesiz çocuklar için yapılan konutlar, okullara yapılan yardımlar, iyi çalışan kütüphaneler, yenilenen yollar ve çocuk parkları ve vatandaşların lehine sürmekte olan yatırımları takdir etmek gerekir. Burada hiçbirimiz partizanca davranmamalıyız. Çünkü yapılan her şeye itiraz etmek, halk nezdinde olumsuz karşılanıyor. Muhalefet etmek isteyen herkese Battal İLGEZDİ örneğini iyi takip etmelerini öneririm; yani önce çalışmak ve vatandaşlarla sağlıklı bir bağ kurabilmek, başarının ilk adımıdır. Kendilerini halka sevdiremeyen siyasetçilerin bu şartlarda sonuca gitmeleri çok zordur. Bugün muhalefette bulunan CHP’li Meclis üyelerinin de işi kolay değildir. Çünkü TBMM’deki tablo, AKP’li Belediye binalarında aynen yaşanmaktadır. Oy çoğunluğuyla her istediğini (olmayan imar planının meclisten geçmesi gibi) yapma, itiraz edilen ihalelere karşı kayıtsızlık, yapılan harcamalarda bilgi ve detay vermeme gibi alışkanlıkların devam ettiği görülüyor. Tıpkı TBMM’deki milletvekilleri gibi, Belediye’deki meclis üyeleri de sanki oraya el kaldırıp indirmeye gelmişler:”kabul edenler, etmeyenler, kabul edilmiştir”..Ve ağzını bıçak açmayan meclis üyeleri var. Sanki varlık nedenlerini bile bilmiyorlar. Ayrıca Avrupa Birliği kapsamında oluşturulan Kent Konseyi, acaba bir halüsinasyon mu? Ben de herkes gibi ne yaptıklarını bilmiyorum.


Salih Kenan ŞAHİN’in büyük ölçüde halkla ilişkiler biriminin iyi çalıştığı, Pendik’teki dernek veya kurumlarla yapılan yardımlar çerçevesinde takdir gördüğü bir gerçek. Halk günleri yaparak insanlarla görüştüğü veya internet üzerinden de problemleri takip ettiği biliniyor. Nadiren basın toplantısı yaptığı, bugüne kadar iki yerel gazeteciye röportaj verdiği(Pendik Gazetesi-Dilek Altunöz, Duyuru-Ümit Kahyaoğlu) ve birinden işi olduğu gerekçesiyle yarım bırakıp kalktığı biliniyor. Söz verilmesine rağmen görüşülemeyenler de var. Ancak bir de Pendik Belediyesinin çıkarmış olduğu Pendik Gündemi isimli gazete var. Geçenlerde bir ödüllü bulmacasını çözmeyi başardım, fakat cevabı göndermedim, istedim ki kitap seti ödülünü ihtiyacı olan bir öğrenci alsın. Muhafazakâr soruların yoğun olduğu bulmacanın yanı sıra, gazete büyük ölçüde yapılan hizmet ve etkinliklerden oluşuyor.


Bir şey var ki Pendik Belediye Başkanını kutlamak isterim; ulusal basına da yansıyan Macaristan’ın Kispest Belediyesi’nin bir parka ATATÜRK ismini vermesi ve Atatürk büstünün açılış törenine katılan Salih Kenan ŞAHİN’in orada bulunan Yunanlı bir grubun protestolarına rağmen bu ülkeyi hakkıyla temsil etmesi. Macarlar bilmezler, ülkemizde artık bazı şeyler, oradakinden daha zor. Ama her ne olursa olsun, Türkiye’yi temsil eden herhangi birine yakışır şekilde davranmış başkanımız. Bununla ilgili olarak, muhalefetin de memnun olduğu görülüyor. Yine uluslararası alanda Bulgaristan’ın Madan Belediyesiyle Pendik’in kardeş şehir olması da hoş şeyler. Çünkü Pendik sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın en hızlı gelişen ilçelerinden birisidir ve hak ettiği saygın yönetimi de “yöneteni, muhalefeti ve halkıyla” işbirliği içinde sağlamalıdır.
2012-12-03      
Paylaş
Son Yazıları:

DENGEYİ ŞAŞIRINCA
KARANLIĞA GÖMÜLENLER
Silivri’de Son Tango
PENDİK BELEDİYESİ RAPORLARI
TRAVMA
Atatürkçülük Yeraltına İnerse…
NASIL BİR YER?
SIRADAN BİRİ
Çapın Ne? Gramın Ne?
PENDİK’TE YARIŞ
YORUMLAR
Hacer Cengiz 2012-12-09
Ey sonsöz yetkilileri
Allah aşkına ne yazdığını bilmeyen, yazıda bir bütünlük dahi tutturamayan, niyetinin ne olduğu anlaşılmayan bu yazıyı yayınlayacak okura işkence etmekten zevk mı akıyorsunuz.
Gazetenizin ve kose yazarlarınızın kalitesine yakışmıyor. Ahmet siracin İlhan akansoyun tuncer ozyavuzub Ekrem azaklinin yazdığı bir gazetede de bu yazıların yeri olmamalı diye düşünüyorum
Ali KAPICI 2012-12-07
TEBRİKLER
Pendik Belediye Başkanını,Başkan Yardımcılarını,Müdürlerini ve görev yapan tüm çalışanlarını tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.


Videolu Haberler
 BU MÜZE DÜNYADA TEK  ŞANS OYUNLARINDA İDDAA ÖNDE GİDİYOR
 Usta kalemden KURBANYA ÖYKÜLERİ
 Pendik Green Park'ta Tecavüz
 SICAKELLER, gönülleri ısıtıyor
 ASFOR Evleri'nde yok yok
 AYGAD'dan Kamuoyuna Duyuru
 Patlayıcı Prof. Dr.Kahriman CHP'de
 Kumkumoğlu aday adayı
 Ateşten Gömleğimizi Giydik
 CHP Hep Hayatımda Oldu
Köşe Yazarları
Nazan Şara Şatana
DİBEK KAHVE’NİN HİKÂYESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?
GAK-GAK KARGADAN AL HABERİ
KARGADAN AL HABERİ
Nadide Çiçek -Bir Hoş Seda
TV Programlarına bir bakış...
Turgut Ünlü -AÇILIM-
CHP'DE ÖNSEÇİM
Selçuk Tutak -EĞİTİMCİ
BIRAKIN ÖĞRETMENLER İŞİNİ YAPSIN
ANKET
2015 Genel Seçimlerinde Hangi Partiye oy vereceksiniz?
AKP
ANADOLU PARTİSİ
BDP
CHP
DİĞER
KARARSIZ
MHP
SP
VATAN PARTİSİ
Güvenlik Kodu aHhPt
Sonuçlar
Döviz Kurları
Döviz Kuru
Haber Kategorileri2004 Pendik Sonsöz Gazetesi (Bu Gazete Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir) Susmayacağız...Susturamazlar!

Reklam: İLETİŞİM  |  KÜNYE